Vrcholové zážitky

Smokovecký prírodný poklad – Smokovecká kyselka

Tak ako mnohé iné vychádzky po Vysokých Tatrách, aj návšteva Starého Smokovca prináša niekoľko možností, ako plnohodnotne stráviť oddychový deň. Či už si chcete prezrieť architektonické skvosty, absolvovať viac či menej náročné výstupy v okolitom teréne, alebo navštíviť príjemné kaviarne a reštaurácie. O jednom z pokladov však nie každý vie. Domáci na ňu nedajú dopustiť, návštevníkov prekvapí sviežosťou a lahodnou chuťou – smokovecká kyselka vyvierajúca z prameňa pod Slavkovským štítom.

Tatry sú opradené množstvom legiend a povier, a to už od dávnych časov. Tunajší ľudia verili v nevšedné bytosti, ktorým pripisovali výnimočné schopnosti, dokonca boli presvedčení, že nadprirodzené sily stoja aj za vznikom samotného horstva. Preto sa niet čomu diviť, že takisto miestny minerálny prameň spájali do súvisu so zázračnými úkazmi a verili v zázračnú silu z neho vyvierajúcej vody. Okrem jej sily boli tiež presvedčení o tom, že v jej blízkosti možno natrafiť na hušvaja – mýtického tvora, ktorý niesol podobu čierneho vodného vtáka (pripomínajúceho vranu či kura). K prameňu preto už pred stovkami rokov prinášali dary, čím si chceli zabezpečiť priazeň tohto bôžika.

Smokovecká kyselka so svojou kyslastou chuťou a vysokým podielom pre zdravie blahodarných prvkov (ako sú oxid uhličitý, železo, vápnik, soľ…) predstavuje vodu výnimočnej kvality. Toho si boli vedomí odborníci už v 18. storočí. Práve z tohto dôvodu začala postupne „vyrastať“ najstaršia tatranská osada Starý Smokovec (vtedy len Smokovec), ktorá je v súčasnosti administratívnym a turistickým centrom, no tiež dôležitým dopravným uzlom Vysokých Tatier. Prvou vystavanou budovou bola poľovnícka chata grófa Csákyho z roku 1793, ktorému v tom čase tunajšie lesy patrili. Je až úsmevné, že práve „obyčajná“ voda – vyvierajúca takmer doslovne uprostred lesa – začala, takpovediac, písať dejiny mesta Vysoké Tatry a ani nie o storočie neskôr ovplyvnila aj vznik kúpeľov, o ktorých chýr sa rozniesol po celej Európe. „Slavkovské kyslé vody“ – pramene, ktoré neskôr, v druhej polovici 19. storočia dostali pomenovanie Kastor a Pollux – sa stali základom chýrnej tatranskej vodoliečby. Tú pacienti podstupovali v podobe kúpeľov v bazénoch/kadiach so sprchami a sviežou, asi 6-stupňovou vodou. A aby bol účinok ešte výraznejší, okrem otužovania sa v nej ju aj popíjali. Ako je známe, kyselka lieči nervové poruchy, ochorenia pohybového a kožného ústrojenstva a tiež podporuje trávenie.

Utvrdiť sa, že superlatívy o miestnej minerálke majú svoje opodstatnenie, sa môžete aj vy sami pri najbližšej návšteve. Prameň s pitnou vodou nájdete povyše autobusovej stanice v Starom Smokovci (nad galériou Tricklandia a potravinami Sintra). Je voľne prístupný verejnosti, vedie k nemu niekoľko turistických chodníkov a spoznáte ho podľa charakteristického altánku, v ktorého blízkosti si môžete posedieť a vychutnať ako lahodnú chuť nápoja, tak aj nevšedné výhľady na Tatry. A ak budete mať šťastie, možno zazriete aj vílu, ktorá tu od vekov pobýva a trpezlivo čaká, až ju príde vyslobodiť jej milý.

TATRANSKÁ MINERÁLKA

Dnes je prameň Smokoveckej kyselky voľne prístupný a veľmi obľúbený miestnymi obyvateľmi či turistami. V roku 2017 sa voda z prameňa začala plniť v novootvorenej plničke do ekologických sklenených fliaš a dostupná je vo vybraných reštauráciách, hoteloch a gastronomických zariadeniach pod názvom TATRANSKÁ MINERÁLKA. Výnimočnosť minerálky spočíva predovšetkým v jej absolútnej čistote. Svetová unikátnosť vyplýva z toho, že neobsahuje žiadne ani len mikrobiologické znečistenie. Má neuveriteľne vyvážený a zároveň ideálny nízky obsah rozpustných minerálov, čo ju predurčuje k celodennému pitiu. Je rovnako vhodná pre deti aj pre dospelých. Za svoje zloženie vďačí hlavne nadmorskej výške prameňa a podložiu, cez ktoré vyviera – žula! Za svoju lahodnú a nezameniteľnú chuť vďačí hlavne ideálnemu obsahu prírodnému oxidu uhličitému (CO2). Tatranská minerálka sa tak rokmi určite stala symbolom kvalitného pohostinstva na akciách každého druhu.