Tatranské chaty sú pre mnohých turistov cieľom, pre iných len zastávkou na dlhšej túre. Za ich dverami sa skrýva útulné teplo a chutné občerstvenie, ktoré na väčšinu chát vynášajú na chrbtoch nosiči. Viete, ktorá je najstaršia a ktorá najvyššie položená?
Prvou tatranskou chatou bola malá útulňa postavená v roku 1865 na Starolesnianskej Poľane. Dodnes nesie meno iniciátora výstavby (Jána Juraja Rainera – niekdajšieho nájomcu kúpeľov Starý Smokovec) a je národnou pamiatkou. Maličká kamenná chatka síce neposkytuje ubytovanie, ale nájdete v nej občerstvenie a zaujme vás aj expozícia nosičstva a turistiky v interiéri. Pri Rainerovej chate sa na sviatok Troch kráľov koná každoročná slávnosť pri snehovom betleheme.
Najčastejší východiskový bod túry: Starý Smokovec – Hrebienok
Najvyššie položená je Chata pod Rysmi (2 250 m n. m.). Ako jediná je počas zimy z dôvodu bezpečnosti uzatvorená. Niekoľko krát bola zničená lavínami a tak prešla pôvodná kamenná chata v rokoch 2010 – 2013 radikálnou prestavbou.
Najčastejší východiskový bod túry: Popradské pleso
Najvyššie položenou celoročne otvorenou je Téryho chata v Malej Studene doline. Je taktiež pomenovaná po iniciátorovi výstavby – lekárovi Edmundovi Térym, ktorý chodieval do Tatier okolo roku 1899, kedy liečil štiavnických baníkov. Ak ste športovo zdatní, cez Priečne sedlo sa môžete po chodníku zabezpečenom reťazami dostať do Veľkej Studenej doliny – k Zbojníckej chate. Jej okolie sa vyznačuje najvyšším množstvom zrážok na Slovensku. Tie tu padajú najmä vo forme snehu, a tak je dolina v zimných mesiacoch obľúbeným rajom skialpinistov. Taktiež sa v nej nachádza najviac, vyše 20 ľadovcových jazier – tatranských plies.
Najčastejší východiskový bod túry: Starý Smokovec – Hrebienok
Horský hotel Sliezsky dom postavený v nadmorskej výške 1 670 metrov pod najvyšším vrcholom Tatier a celých Karpát – Gerlachovským štítom, má taktiež svoje prvenstvo – je najvyššie položeným hotelom na Slovensku. V roku 1995 pokojnú, ľahko dostupnú Velickú dolinu, navštívil pápež Ján Pavol II., ktorý pri spomínanom horskom hoteli posvätil drevený kríž, pri ktorom je dnes aj pamätná tabuľa venovaná Svätému Otcovi.
Najčastejší východiskový bod túry: Tatranská Polianka
Prvou od západu je chata pod Soliskom, postavená v roku 1944 pri prvom lyžiarskom vleku v Československu. Dlho slúžila len počas zimy, no v súčasnosti je otvorená celoročne – v lete ju vyhľadávajú najmä turisti smerujúci do Furkotskej doliny – k Wahlenbergovým plesám a do Bystrej lávky, v zime prevažne lyžiari a skialpinisti. Vrchol Predného Soliska (2 117 m), podľa ktorého je chata pomenovaná, je ako jediný z tatranských štítov dostupný celoročne – aj počas zimnej uzávery turistických chodníkov.
Najčastejší východiskový bod túry: Štrbské Pleso
Najvýchodnejšou je Chata Plesnivec na úpätí Belianskych Tatier, ktoré sú na rozdiel od žulových Vysokých Tatier vápencovým pohorím. Len tam rastie vzácny, zákonom chránený plesnivec alpínky. Od chaty vedie značený turistický chodník okolo Bielych plies ku Chate pri Zelenom plese, ktorá pre svoju jedinečnú scenériu a ľahkú dostupnosť patrí medzi najnavštevovanejšie. Povesť hovorí, že pleso sfarbil zelený drahokam, ktorý do jazera spadol z majestátnej Jastrabej veže týčiacej sa nad touto chatou, ktorá istý čas niesla názov Brnčalova chata, „Brnčalka“.
Najčastejší východiskový bod túry: Tatranská Kotlina/ Biela Voda
Pôvodná Majláthova chata stála na brehu Popradského plesa v rokoch 1879 až 1880, kedy vyhorela. Na jej mieste v roku 2010 „vyrástla“ nová „Majláthka“, ktorá je najmladšou vo Vysokých Tatrách. K nej a k susednému horskému hotelu pri Popradskom plese sa dostanete po 1 hodine 20 min. chôdze zo Štrbského Plesa, alebo za hodinu po asfaltovej ceste zo zastávky TEŽ Popradské Pleso. Toto miesto patrí medzi najnavštevovanejšie v celých Tatrách, a to aj vďaka neďalekému symbolickému cintorínu – unikátnemu pietnemu miestu v limbovom háji pod skalnou stenou Ostrvy.
Jednou z najľahšie dostupných je Bilíková chata, ktorá je vzdialená asi 5 minút chôdze od Hrebienka (dostupného pozemnou lanovkou/po turistickom chodníku či asfaltovej ceste zo Starého Smokovca). Ak sa vydáme ďalej po Tatranskej magistrále, najdlhšej turistickej trase v Tatrách, prejdeme okolo Rainerovej chaty a neminieme ani Zamkovského chatu v ústi Malej Studenej doliny. Od nej môžeme pokračovať k Téryho chate, alebo menej náročným terénom ku Skalnatej chate, ktorá je dostupná pešo, no je aj neďaleko lanovej dráhy premávajúcej z Tatranskej Lomnice počas zimy i leta. Predchodkyňou chaty bol previsnutý balvan, kde sa schovávali pred nepriaznivým počasím návštevníci Skalnatej doliny už v 19. storočí.
Každá chata píše svoju históriu, pamätá si množstvo príbehov. Ak ich navštívite, určite si odnesiete aj vy krásne spomienky, ktoré vo vás zanechajú vďaka jedinečnému „genius loci“. Tieto objekty boli postavené v drsných horských podmienkach, aby sa stali útočiskom v zlom počasí, dejiskom mnohých stretnutí a miestom celoročne pripraveným na najrôznejšie požiadavky turistov. Hoci sa komfort na chatách zvyšuje – nezabúdajme, že takmer všetok materiál tu vynášajú nosiči, a tak je bežná prevádzka omnoho náročnejšia, ako v nižších polohách.
Fotografie: Ivan Bohuš ml.
Zdroj: Katarína Bohušová
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.