Vo Vysokých Tatrách a okolí je vybudovaných niekoľko značkovaných trás a chodníkov s asfaltovým alebo štrkom spevneným povrchom, ktoré sú vhodné pre rodiny s kočíkmi alebo ľudí so zníženou schopnosťou pohybu. Trasy rôznych obťažností prechádzajú cez atraktívne horské i mestské oblasti popri prírodných a kultúrnych zaujímavostiach.
Sieť chodníkov dopĺňa i projekt Tatry bez bariér, ktorý ponúka osem turistických trás v celkovej dĺžke viac ako tridsať kilometrov. Rodiny s kočíkom i s invalidným vozíkom tak môžu spoločne s turistami nahliadnuť do tajov a krás tatranskej prírody. Pozn.: Osoby zo zníženou schopnosťou pohybu s doprovodom.
Modro značený turistický chodník s asfaltovým povrchom je vhodný pre turistov s detskými kočíkmi ako aj pre hendikepovaných na invalidných vozíkoch. Približne v polovici cesty sa nachádza prístrešok, kde je možné si posedieť, prípadne sa schovať pred dažďom. V blízkosti Popradského plesa sa nachádza Horský Hotel Popradské pleso, Majláthova chata i Symbolický cintorín obetí Vysokých Tatier. Chodník k cintorínu nie je upravený pre kočíky a otvorený je len počas letnej sezóny.
Obľúbená trasa zo Starého Smokovca cez Hrebienok až na Rainerovu chatu ponúka asfaltovú cestu alebo možnosť vývozu lanovkou, ktorá je prístupná aj pre kočíky piamo zo Smokovca. Cestou na Hrebienok je možnosť pokochať sa pohľadmi na Slavkovský štít, Stredohrot i Lomnický štít. Od Hrebienku pokračuje červeno značená trasa so štrkovým povrchom až po Rainerovu chatu. Vodopády Sutedného potoka sú len niekoľko minút vzdialené avšak kočík odporúčame nechať v útulni.
Chodník okolo Štrbského plesa je výbornou alternatívou pre rodinnú prechádzku. Spevnený štrk nerobí problém detským kočíkom ani invalidným vozíkom. Trasa je po zotmení i osvetlená, prístup na chodník je jednoduchý a počas prechádzky je možné v lete využiť člnkovanie. Počas celého roka návštevníkov čakajú informačno-náučné tabule, workout-ové stanovištia, výhľady i neďaleké reštaurácie.
Asfaltová cesta na Sliezsky dom vo výške 1670 m.n.m. vedie priamo z Tatranskej Polianky a je značená aj ako cyklotrasa. Trasa je pre kočíky pomerne dlhá no v závere ponúka nádherné výhľady na okolité štíty i na neďaleké Velické pleso . Najvyššie položený hotel na Slovensku – Horský hotel Sliezsky dom zas ponúka reštauračné služby, bufet, sociálne zariadenie, slnečnú terasu i ubytovanie s wellnessom. V roku 1995 ho navštívil i pápež Ján Pavol II., ktorý počas svojej návštevy vysvätil drevený kríž, ktorý tu je osadený dodnes.
Prechádzka jednou z najrozsiahlejších dolín Tatier popri potoku Biela voda cez lesné svahy a lúčne polia. Modro značený chodník so zhutneným štrkovým povrchom vychádza z hraničného prechodu Lysá Poľana a končí pri Horárni Biela voda. Ďalej pokračuje poľná cesta a napája sa na úzky turistický chodník. Zaujímavosťou je, že Biela voda je hraničnou riekou medzi Slovenskom a Poľskom, možnosť prechodu cez slovensko-poľskú štátnu hranicu je v Lysej Poľane.
Areál botanickej záhrady sa nachádza 5 min. chôdze od múzea TANAP-u a 10 min. od autobusovej stanice. Expozícia predstavuje návštevníkom okolo 330 druhov rastlín a stromov, z ktorých niektoré si je možné zakúpiť v podobe sadeníc alebo semien. Súčasťou botanickej záhrady je aj palisádový chodník cez rašelinisko a prístupový chodník k Zelenému pliesku. Záhrada je otvorená od mája do septembra. Od botanickej záhrady sa napája aj Náučný chodník Pramenisko, ktorý však nie je vhodný pre kočíky.
Asfaltová cesta z Tatranskej Lomnice vedie priamo pod Lomnickým štítom až k Stanici lanovky Štart. Táto cesta je ozančená aj ako cyklotrasa, pre kočíky i invalidné vozíky môže byť mierne náročná. Na Štarte je možnosť občerstvenia v reštaurácií Pizza & Pasta Štart kde sa podáva pizza i cestoviny. Na Skalnaté pleso vo výške 1754 m.n.m. je možné pokračovať lanovkou s malým kočíkom so šírkou do 58 cm.
Štrkový turistický chodník prechádza Javorovou dolinou popri riečke Javorinka a končí pri Horárni Podmuráň. Na tejto trase máte možnosť vidieť jedinečnú geologickú expozíciu, ktorá sa nachádza na modro značkovanom turistickom chodníku pred vstupom do doliny. Môžete tiež navštíviť krásny drevený kostolík sv. Anny alebo Poľovnícky zámok kniežaťa Christiana von Hohenlohe v Tatranskej Javorine.
Asfaltová cyklotrasa vhodná i pre kočíky začína na Podbanskom a ponúka 8,5 km dlhý výstup ku Kmeťovmu vodopádu v Kôprovej doline. Vodopád je najdlhším vodopádom na Slovenku (80 m) a trasa k nemu vedie cez Horáreň Tichá a rázcestie pod Grúnikom popri Kôprovskému potoku. Vodopád je ľadovcový s dvoma stupňami, ktoré padajú puklinou cez skalný prah. Cesta neponúka žiadne občerstvenie ani sociálne zariadenia, iba les a výhľady na krásnu prírodu.
Chodník sa popri Ceste slobody rozlieha naprieč celými Tatrami od Vyšných Hágov, cez Tatranskú Polianku až po Tatranské Matliare. Najvhodnejší povrch pre kočíky je však v úseku medzi Starým Smokovcom a Tatranskou Lomnicou. Nenáročná trasa pritom prechádza i cez Horný Smokovec, Tatranskú Lesnú a Starú Lesnú. Z Tatranskej Lomnice je možné asfaltovým chodníkom pokračovať až do Tatranských Matliarov (1,6 km).
Počas prechádzky Roháčskou dolinou sa návštevníkom ponúkajú s pestrou faunou a flórou krásne výhľady na hlavný hrebeň Roháčov, Ostrého Roháča a Volovca. Červeno značený asfatový chodník začína od Zverovky a končí pri Bývalej Ťatliakovej chate. Chodník lemuje 8 náučných tabúľ od rampy pri parkovisku na Zverovke až po tretie Roháčske pleso.
Viac ako 8 km dlhý náučný chodník Prielomom Dunajca má desať zastavení s témou prírody, lesníctva a histórie. Štrkový chodník vedie popri rieke Dunajec. V lokalite je možné si pozrieť Kláštor kartuziánov (Červený Kláštor), ktorý je i Národnou kultúrnou pamiatkou a ktorý v roku 1319 založil Kakaš Berzevici. Krásnym zážitkom je i splav Dunajca na pltiach s goralmi v krojoch.
Vysoké Tatry boli od počiatku vyhľadávané športovcami z celého sveta. Veď šport sa tu rozvíjal ruka v ruke spoločne s kúpeľníctvom. V zime boli obľúbené sánkovačky, lyžovačky i korčuľovanie a počas leta zas turistika, lezenie či beh.
Poprad, brána do Vysokých Tatier, ponúka hneď niekoľko zážitkov. Posedenie v pohodlnej reštaurácii alebo v horúcom bazéne je možné vystriedať za návštevu kostolnej veže priamo v centre mesta s nádherným výhľadom. Z plánov netreba vynechávať ani históriu a kultúru. Dvere múzeí a galérií sú otvorené. Aj historické centrum v Spišskej Sobote nadchne milovníkov architektúry a pamiatok. Na námestí sa ich nachádza hneď niekoľko. Skvelá atmosféra s ponukou kaviarní a reštaurácií vtiahne do doby minulej, tichej a pokojnej.
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.
Copyright 2024 Tatry ako Liek.