Vrcholové zážitky

Turisticky prístupné štíty vo Vysokých Tatrách

Rysy – 2499 m.n.m.

Rysy sú najvyššie položeným voľne prístupným štítom vo Vysokých Tatrách. Tvoria hraničný vrchol medzi Slovenskom a Poľskom, keďže na vrchol sa dá dostať z Poľskej aj Slovenskej strany. Po ceste na vás čaká niekoľko reťazí a taktiež môžete navštíviť najvyššie položenú chatu v Tatrách – Chatu pod Rysmi (2.250 m. n. m.). Táto trasa podobne ako chata nie je celoročne otvorená, platí pre ňu zimná uzávera od 01.novembra do 15.júna.

Rysy majú tri vrcholy: prostredný (hlavný) (2 503,0 m n. m.), leží na Slovensku, severozápadný (2 498,7 m n. m.), najvyšší bod Poľska, leží na slovensko-poľskej hranici, juhovýchodný (2 473 m n. m.), leží na Slovensku.

Obtiažnosť: náročná túra

Prevýšenie: cca 1250 metrov

Dĺžka túry: cca 7-8 hodín

Trasa:  Štrbské pleso – Popradské pleso – Mengusovská dolina – Rázcestie pod Rysmi – Žabie plesá – Chata pod Rysmi – do sedla Váha – Rysy a späť.

Kriváň – 2495 metrov nad morom

Kriváň je symbolom Tatier, jasne zakrivený vrchol ľahko rozoznáte. Na vrchole sa nachádza Cyrilometodejský kríž. Z jeho vrcholu je kruhový výhľad predovšetkým na susedné vrcholy z Vysokých Tatier, ďalej na Západné a Poľské Tatry. Túra nie je technicky náročná ale je pomerne dlhá a namáhavá.

Obtiažnosť – stredne ťažká až ťažká túra

Celkové prevýšenie: cca 1566 metrov (začiatok z Troch Studničiek), 1299 metrov (začiatok trasy zo Štrbského Plesa)

Dĺžka túry: 6 hodín (východiskový bod z Troch Studničiek) alebo 8 hodín (východiskový bod Štrbské Pleso) 

Trasa: Východiskom túry na Kriváň je buď Štrbské Pleso po červenej značke (1 h) na Rázcestie Jamské pleso a odtiaľ po modrej značke   (3 h na vrchol). Z parkoviska pri bývalej Chate kpt. Rašu, Tri studničky sa dostanete na vrchol po zelenej značke a z Krivánskeho žľabu po modrej značke za 3,50 hod.

Slavkovský štít – 2452 metrov nad morom 

Slavkovský štít  je turistami vyhľadávaný vyhliadkový štít a má široký, rozložitý vrchol na konci juhovýchodnej rázsochy, ktorá vybieha z Východnej Vysokej. Patrí medzi najviac viditeľné tatranské štíty, zo Starého Smokovca sa vám naskytne dominantný pohľad práve na neho.  Výstup je náročný, ale ponúka nádherné výhľady najmä na južnú stranu na Poprad a Nízke Tatry. Po ceste je aj Slavkovská vyhliadka, z ktorej je pekný výhľad do Veľkej studenej doliny, na Zamkovského chatu či Obrovský vodopád.

Obtiažnosť: stredne ťažká, dlhá trasa

Celkové prevýšenie: cca 1 467 metrov

Dĺžka túry: cca 7:20 hod.

Trasa:  Na štít sa dostanete z Hrebienka najskôr 25 minút po červenej značke smerom na Sliezsky dom na Rázcestie pod Slavkovským štítom a tam sa napojíte na modrú značku a pokračujete cca 3 hodiny až na vrchol Slavkovského štítu.

Východná Vysoká 2428 metrov nad morom

Východná Vysoká sa nachádza medzi Poľským hrebeňom a Prielomom. Názov Východnej Vysokej vystihuje jej polohu voči okolitým štítom. Z vrcholu je výhľad na celé Tatry, preto ide o turistami vyhľadávaný vyhliadkový štít.

Obtiažnosť: náročná túra

Prevýšenie: cca 1400 metrov

Dĺžka túry: 8:30 hod.

Trasa: Tatranská Polianka – Sliezsky dom – Velický vodopád – Kvetnica – Dlhé pleso – Poľský hrebeň (vrchná časť je exponovaná a  istená reťazami) – Východná Vysoká (kamenný , mierne lezecký terén v druhej polovici výstupu sa meniaci na kamennú suť)

Kôprovský štít 2367 metrov nad morom

Kôprovský štít je výrazný tatranský štít nachádzajúci sa v krivánskej rázsoche. Medzi návštevníkmi Vysokých Tatier je tento štít veľmi obľúbený, trasa prechádza Kôprovou dolinou ako aj Mengusovskou dolinou s najväčším tatranským plesom na Slovensku – Hincovím plesom. Štít poskytuje kruhový výhľad na ostatné vrcholy Tatier ako Kriváň, Mengusovské štíty, Rysy či na Temnosmrečinské plesá alebo Veľké Hincovo pleso.

Obtiažnosť: ťažká túra

Prevýšenie: cca 1050 metrov

Dĺžka túry: 7:00 hod.

Trasa: Štrbské Pleso – Popradské Pleso – Mengusovská dolina – Veľké Hincovo pleso – Vyšné Kôprovské sedlo – Kôprovský štít  

Jahňací štít 2229 metrov nad morom

Jahňací štít je najvýchodnejší vrchol Vysokých Tatier. Na Jahňacom štíte vás nadchne krásny výhľad, preto ide o jeden z najfrekventovanejších turistických cieľov.  Zo štítu uvidíte okolité doliny , Lomnický štít, Pyšný štít, Belianske Tatry, Pieniny s ich vrcholom Tri koruny.

Obtiažnosť: ťažká túra

Prevýšenie: cca 1320 metrov

Dĺžka túry: 8:00 hod.

Trasa: Tatranská Lomnica – Tatranské Matliare – Dolina Kežmarskej Bielej vody – Chata pri Zelenom plese – Kolový priechod – Jahňací štít

Predné Solisko 2093 metrov nad morom

Turistický prístupný vrchol s vynikajúcimi výhľadmi do Mlynickej doliny. Na južnom svahu sa nachádza lyžiarska zjazdovka a sedačková lanovka zo Štrbského Plesa končiaca pri Chate pod Soliskom vo výške 1840 metrov. Predné Solisko je jeden z nižších ľahko dostupných vrchov, vhodné aj pre rodiny s deťmi. Z vrcholu Predného Soliska môžeme za priaznivého počasia vidieť okolie Štrbského Plesa, Mlynickú dolinu, vodopád Skok či okolité štíty ako Kriváň, Patria, Končistá.

Obtiažnosť: ľahká až stredne ťažká túra

Prevýšenie: cca 1320 metrov

Dĺžka túry: 1,5 – 2 hodiny (pri použití lanovky), 4 hodiny bez použitia lanovky

Trasa: Štrbské Pleso – Chata pod Soliskom – Predné Solisko

Zdroj fotografií: www.tatry.sk