Vrcholové zážitky

Skialpinizmus

Skialpinizmus – spojenie vysokohorskej turistiky a lyžovania, patrí vo Vysokých Tatrách k veľmi obľúbeným športom.

Pre začiatočníkov sú ideálnym štartom k tomuto športu výlety na upravených zjazdovkách. Pre skúsenejších skialpinistov Vysoké Tatry ponúkajú nekonečné možnosti. Doliny, kde môžete zažiť nezabudnuteľný zjazd v panenskom snehu alebo výstup na štíty s nádherným výhľadom. Tieto túry vedú väčšinou mimo vyhradených trás, ktoré je možné absolvovať len v sprievode horského vodcu.

Skialpinistická sezóna vo Vysokých Tatrách trvá od 15. decembra do 15. apríla za priaznivých snehových podmienok, ak nebolo vyhlásené lavínové nebezpečenstvo. Je nutné však dodržiavať pravidlá – nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre ostatných a tiež pre ochranu prírody.

Skialpinizmus spája vysokohorskú turistiku s lyžovaním a vo Vysokých Tatrách je možné ho praktizovať na viacerých úrovniach:

SKI FITNESS (začiatočníci): Ak radi lyžujete a chcete vyskúšať niečo nové ski fitness je ideálnym štartom k skialpinizmu. Je určený pre začiatočníkov, ktorí sa chcú zoznámiť so šliapaním do kopca na lyžiach. Na výstup je ideálne využívať upravené zjazdovky, kde je potrebné dodržiavať pravidlá pre turistov pohybujúcich sa na zjazdovkách.

Tipy pre začiatočníkov (Ski fittness)

SKI TOURING (pokročilí): Je ideálna zimná turistika na lyžiach. Ak dobre lyžujete, milujete šliapanie, pohyb vo voľnom teréne, ski touring je pre vás ako stvorený! Už názov naznačuje, že pri tomto štýle skialpinizmu nepôjde o žiaden extrém – ani smerom nahor, ani smerom nadol. Stúpania nie sú nijako zvlášť náročné a zvládne to každý, kto má aspoň akú-takú kondíciu. To isté platí aj o zjazdoch. Nie je nič krajšie, ako po výšľape zlyžovať panenský prašan. Ski touring sa vykonáva mimo zjazdoviek, preto je dôležité brať ohľad na peších turistov a chodcov, ktorí majú na turistických chodníkoch prednosť.

Tipy pre pokročilejších (Ski touring)

SKIALPINIZMUS (vysokohorský terén): Skialpinisti prechádzajú náročnejším terénom, kde treba viac skúseností a bezpečnosti. Jeho priaznivci vyrážajú na vrcholy štítov a nesú si so sebou lavínovú aj horolezeckú výbavu. Pre skúsenejších skialpinistov ponúkajú Vysoké Tatry vyhradené trasy vo vysokohorskom teréne ako prechod cez Baranie sedlo, Priečne sedlo a zjazd cez Soliskové sedlo. Lyžiarske túry vo vysokohorskom teréne je možné uskutočňovať len v sprievode horského vodcu alebo sprievodcu, ktorý má na to oprávnenie. Vyberte si jedného z horských vodcov, ktorý vás bude sprevádzať na lyžiarskej túre vo vysokohorskom teréne. Nezabudnite si uzatvoriť horské poistenie na zásah Horskej záchrannej služby, ktoré musí zahŕňať extrémne športy.

Tipy trás pre skialpinistov vo vysokohorskom teréne

  1. Od Zbojníckej chaty cez kotol Sivých plies do Priečneho sedla a z neho k Téryho chate v Malej Studenej doline
  2. Z Téryho chaty popod Mačaciu vežu do Baranieho sedla a Veľkou Zmrzlou dolinou na Chatu pri Zelenom plese
  3. V Mlynickej doline od Vodopádu Skok do Soliskového sedla, s prechodom zo sedla na zjazdovku od Chaty pod Soliskom

Lavínová ochrana

Ak sa vyberiete na lyžiarsku túru do vysokohorského terénu nutná je znalosť lavínovej problematiky a používania kompletnej lavínovej výbavy (pipák, sonda, lopata, poprípade airbag batoh), overenie aktuálnych podmienok a výstrah na stránkach Horskej záchrannej služby www.hzs.sk alebo v Tatranských informačných kanceláriách. Ak nemáte skúsenosti, absolvujte najprv lavínový či skialpinistický kurz alebo choďte v sprievode horského vodcu.

Práve na  kontrolu lavínového vyhľadávača  pribudli priamo v teréne tabule, tzv. checkpointy, kde si skialpinista urobí diagnostiku svojho prístroja. Veľmi rýchlo podajú informáciu, či je prístroj v poriadku alebo vykazuje nejakú chybu.

Ako to funguje?

Skialpinista príde s lavínovým vyhľadávačom (akejkoľvek značky, nielen Pieps) k tabuli a  stlačí tlačidlo CHECK. Následne sa rozsvieti jedno z troch svetielok, ktoré oznámi výsledok diagnostiky:

Červená: STOP – vysielač je zlý! (slabá batéria, porucha a i.).

Oranžová: kontrolný panel nevie prijatý signál vyhodnotiť. Pravdepodobne je niekto blízko vás a miešajú sa frekvencie (ďalšia osoba musí stáť 5 metrov od tabule) / ak sa v okolí nikto ďalší nenachádza – máte zastaranú technológiu.

Zelená: všetko je v poriadku, môžete pokračovať.

4 tipy na skialp od Roba Gálfyho

  1. Nabrúsené hrany – odporúčam sa aj počas sezóny starať o lyže – mať nabrúsené hrany, ošetrenú sklznicu
  2. Haršajzne (mačky na lyže) – v tvrdom, zľadovatelom teréne ušetria mnoho síl a pomôžu sa vyhnúť problémom
  3. Impregnácia na pásy – máločo vie tak znechutiť výšľap ako hromada snehu nabaleného pod lyžami.
  4. Ľahkosť = rýchlosť – vyberajte si ľahké vybavenie, z gramov sú kilogramy a načo nosiť zbytočnú záťaž.

Čo všetko potrebuješ vedieť, keď sa chceš vybrať na lyžiarsku túru do Vysokých Tatier nájdeš TU!