Vrcholové zážitky

Poprad

Poprad, brána do Vysokých Tatier, ponúka hneď niekoľko zážitkov. Posedenie v pohodlnej reštaurácii alebo v horúcom bazéne je možné vystriedať za návštevu kostolnej veže priamo v centre mesta s nádherným výhľadom. Z plánov netreba vynechávať ani históriu a kultúru. Dvere múzeí a galérií sú otvorené.

Aj historické centrum v Spišskej Sobote nadchne milovníkov architektúry a pamiatok. Na námestí sa ich nachádza hneď niekoľko. Skvelá atmosféra s ponukou kaviarní a reštaurácií vtiahne do doby minulej, tichej a pokojnej. 

Tipy pre seniorov:

Tatranská galéria

Priestormi veľkolepá galéria niekoľko minút od železničnej a autobusovej stanice v Poprade pozýva na rozmanité výstavy počas celého roka. Bezbariérový prístup i výťah sprístupní všetky poschodia expozícií. Vstup pre seniorov je za 3 eur/osoba a pre držiteľov ZŤP preukazu s doprovodom za 1,50 eur/osoba.

Podtatranské múzeum

Múzeum so sídlom v centre Popradu eviduje viac ako 52 500 kusov zbierkových predmetov a viac ako 18 000 zväzkov kníh. Obzrieť si je možné dve stále expozície. Dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP majú zľavnený vstup za 2 eur/osoba. Možné navštíviť aj v skupine.

Kostol sv. Egídia

Kostol v centrálnej časti mesta Poprad sa datuje do druhej polovice 13.storočia no presný dátum vzniku nie je známy. Budova bola pôvodne postavená ako jednoloďová stavba. V rokoch 1360-1380 došlo k stavebným úpravám a hlavná loď bola zaklenutá klenbou, čím sa vytvoril dvojloďový priestor. Kostol je vzácnou kultúrnohistorickou pamiatkou. Od roku 1998 sa tu konajú bohoslužby a s Mestskou informačnou kanceláriou je možné navštíviť aj kostolnú vežu s veľkolepým výhľadom na centrum Popradu.

Námestie sv. Egídia

V lete zaliate farebnými kvetinami a v zime s najkrajšou vianočnou výzdobou na Slovenku. Popradské námestie s množstvom reštaurácií, kaviarní, fontánou a kultúrnymi pamiatkami určite zaujme. Príjemná prechádzka celým námestím je nenáročná a bezbariérová.

Zvonica

Renesančná zvonica hneď vedľa Kostola sv. Egídia je súčasťou unikátneho historického súboru spišských renesančných zvoníc. Dominanta hlavného námestia je trojpodlažná s hladkou fasádou na všetkých stranách. Zvonica pôvodne obsahovala tri zvony zo 17.storočia, ktoré sa žiaľ v roku 1844 roztavili pri veľkom požiari. Tento dátum nájdeme aj na jedinom súčasnom zvone z konca 19. storočia. Samotnú zvonicu je možné obdivovať len z námestia.

AquaCity Poprad

Svet zábavy a relaxu pre celú rodinu. Vyhľadávaný popradský aquapark poteší 14 vonkajších a vnútorných termálnych bazénov, tobogany a viac ako 350 vodných atrakcií. Liečivá voda prameniaca z hĺbky 1300 metrov obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na ľudský organizmus. Prístup je možný z vlakovej i autobusovej stanice či automobilom pre jednotlivcov i skupiny.

Kostol sv. Juraja / Spišská Sobota

Gotická stavba na historickom námestí v Spišskej Sobote je obklopená pokojnou atmosférou reštaurácií a kaviarní. Pôvodne neskororománsky kostol sa prvý krát spomína v roku 1256. V roku 1813 zemetrasenie spôsobilo pád gotickej klenby v severnej kaplnke čím sa poškodil aj oltár. Klenba bola nahradená súčasnou a obdivovať ju je možné počas stále konajúcich sa sv. omší.

Historické centrum / Spišská Sobota

Historické centrum Spišskej Soboty je nádherné historické miesto, ktoré dýcha pokojom a tichom. Rozlieha sa nad riekou Poprad a prvá zmienka sa datuje z roku 1256. Spišská Sobota bola centrom cechov obchodu a kultúrneho života. Návšteva je možná v rámci prechádzky, autom alebo autobusom.

Podtatranské múzeum – expozícia / Spišská sobota

Visutá expozícia Podtatranského múzea v Spišskej Sobote prezentuje formou stálej výstavy najznámejších rodákov i meštianske bývanie. Meštiansky dom je pritom aj národnou kultúrnou pamiatkou a predkovia posledných majiteľov sa v minulosti venovali farbeniu koží. Tešiť sa možno i na zbierky cechového charakteru (nádoby, štítky, znaky, dokumenty). Návšteva možná ako pri Podtatranskom múzeu. Dôchodcovia a držitelia preukazu ZŤP majú zľavnený vstup za 2 eur/osoba. Skupiny sú vítané.