Vrcholové zážitky

Inverzia

Jedinečná kombinácia prírodných javov v nádhernom regióne Vysoké Tatry tvorí nielen pôsobivé meteorologické ukážky, ale má aj pozitívne účinky pre ľudský organizmus. Inverzia je jedným z týchto fascinujúcich fenoménov. Pohlcuje pozornosť meteorológov a vedcov, ale aj srdcia tých, čo sa vydávajú na tatranské vrcholy. Tento zdanlivo záhadný jav, kedy teplota vzduchu s výškou neklesá, ale naopak, stúpa prináša okrem nádherných scenérií plných obladkov v dolinách aj priaznivé účinky pre naše zdravie.

Inverzia je jav, kedy sa z vyššieho slnečného stanovištia naskytne nádherný pohľad do doliny, ktorá je zaliata hmlou a oblakmi. Pôsobí to ako nekonečné rozprávkové more, ktoré vtiahne každého pozorovateľa. Tento zážitok nie je len pre tých, ktorí sa vydajú za výhľadmi po vysokohorských chodníkoch, ale je možno ho zažiť počas niektorých dní aj pri ceste električkou z podhoria priamo pod tatranské vrcholy.

Teplotnou inverziou sa zaoberal už známy doktor Mikuláš Szontágh, zakladateľ Nového Smokovca. Bol priekopníkom klimatoterapie v Uhorsku a ako prvý zaviedol vo svojich sanatóriách pod Vysokými Tatrami aj zimnú prevádzku. Dovtedy boli tatranské osady považované len za letoviská. Pri skúmaní inverzií sa na základe meraní a pozorovania presvedčil, že počas zimných teplotných inverzií je vo vyšších polohách nie je len teplejšie, ale je tam aj podstatne viac slnečných dní. Taktiež zistil, že počas inverzie prichádza k zníženiu tenzii kyslíka, čo sa vyznačuje nízkym tlakom vzduchu, nižšou priemernou teplotou a presýtenosťou tatranského ovzdušia ozónom.

Jozef Stiarik

V zime sú inverzie pod Tatrami pomerne bežné a súvisia s ochladzovaním vzduchu i snehovou prikrývkou. Zatiaľ čo v nížinách sa udržiavajú znečisťujúce látky, ktoré sú nepriaznivé pre dýchacie cesty a môžu spôsobovať rôzne alergie, nad hmlou obvykle prevláda teplejšie a slnečné počasie. Tento meteorologický jav má samozrejme priaznivé účinky na ľudský organizmus a psychiku. Absencia znečisťujúcich látok nad hmlou a prítomnosť slnečného svetla môžu prispieť k zmierneniu respiračných a kardiovaskulárnych problémov či iných ochorení.

Výsledkom tejto štúdie o inverziách vo Vysokých Tatrách je prehlbujúce pochopenie ich pozitívneho vplyvu na ľudské zdravie a psychiku. Inverzie nie sú len krásnym zážitkom a zaujímavým meteorologickým javom, ale aj prírodným darom pre celý región, v ktorom sa stretáva krása prírody a liečebné účinky klimatickej terapie. Vysoké Tatry sú jednoducho miestom s komplexnými pozitívnymi účinkami pre zdravie všetkých návštevníkov.