Vrcholové zážitky

Klíma

V dnešnom uponáhľanom svete, kde každodenný stres a rýchly životný štýl ovplyvňujú naše zdravie, stáva sa stále dôležitejším hľadať prírodné a udržateľné spôsoby liečby a regenerácie. Jedným z týchto prírodných liečebných prostriedkov, ktorý sa stal obzvlášť významným, je klimatoterapia. V tomto kontexte sa Vysoké Tatry naozaj vynímajú a pre telo i dušu ponúkajú výnimočné liečebné účinky.

Vysokohorská klíma začína priaznivo pôsobiť na ľudský organizmus už v nadmorskej výške nad 600 m n.m. Telo sa týmto zmenám prispôsobuje okamžite, no pre dosiahnutie maximálnych terapeutických účinkov sú odporúčané dlhšie pobyty. V regióne Vysoké Tatry má klimatoterapia dlhú tradíciu, ktorá siaha až do obdobia doktora Mikuláša Szontágha, ktorý v roku 1876 založil prvé tatranské kúpele v Novom Smokovci. Sám sa zaoberal aj klimatickými výskumami. Zistil, že okrem priaznivých účinkov čistého vzduchu v spojení s pohybom sú počas zimných teplotných inverzií vo vyšších polohách viac slnečných dní. Tento jav blahodarne pôsobí na zníženie kyslíka a tatranské ovzdušie sa tak viac presycuje ozónom.

Zdroj: Martin Maličký

Aktívna klimatoterapia využíva prírodné faktory, akými sú vietor alebo slnečné žiarenie v kombinácii s vysokohorskou turistikou, prechádzkami alebo inými aktivitami priamo v prírode. Pobyt v tatranskom regióne teda výrazne podporuje imunitný systém a prispieva k zlepšeniu zdravia pri rôznych alergiách či respiračných ochoreniach. Priaznivo pôsobí aj pri rehabilitácii pacientov s post-covidovým syndrómom.

Mimoriadne čistý vzduch a prítomnosť nádhernej prírody vytvárajú ideálne podmienky pre regeneráciu celého ľudského organizmu. Výhody tatranskej klimatoterapie neustále potvrdzujú lekári, ale aj samotní návštevníci, ktorí tu nachádzajú liečbu i návrat k prírodným základom zdravia pre telo, duševné zdravie i rovnováhu v každodennom živote. Vysoké Tatry neponúkajú len liečbu, ale jedinečný zážitok plný harmonizujúcich nádychov.