Vrcholové zážitky

Tatranská Kotlina

Sanatórium Tatranská Kotlina

Sanatórium Tatranská Kotlina, n.o. sa nachádza v rovnomernej osade v Tatranskej Kotline, ktorá vznikla na úpätí Belianskych Tatier v dôsledku objavenia jaskyne v roku 1881. Už v roku 1891 bola Tatranská Kotlina zaradená medzi prírodné liečebné kúpele. Klíma v Tatranskej Kotline aj napriek nízkej nadmorskej výške 760 m n.m., má vysokohorský charakter a na rozdiel od ostatných tatranských osád sa tu hmly takmer nevyskytujú. Osada má štatút klimatických kúpeľov a prostredie je vhodné pre liečbu astmy, alergie a iných respirač-ných ochorení. Zariadenie poskytuje zdravotnú starostlivosť ako špecializovaná nemocnica – odborný liečebný ústav a ako prírodné klimatické kúpele. Hlavnou činnosťou sanatória je komplexná ústavná starostlivosť o dospelých chorých s diagnózou priedušková astmachronická obštrukčná choroba pľúc a iné nešpecifické (netuberkulózne) ochorenia dýchacieho ústrojenstva, prevažne chronické. Vďaka nízkej nadmorskej výške môžu toto prostredie využívať aj ľudia, ktorí okrem dýchacích ťažkostí majú aj srdcovo-cievne ochorenia. Zachovalé prírodné prostredie a nenáročné terény na prechádzky sú vhodné aj pre kombinované typy ochorení.

Zameranie liečebného zariadenia počas jeho existencie ovplyvňovala epidemiologická situácia chorobnosti obyvateľstva, rozvoj diagnostických a liečebných postupov a celospoločenské zmeny. Súčasťou posledných zmien bola v roku 2003 aj transformácia pôvodného štátneho Odborného liečebného ústavu respiračných chorôb na neziskovú organizáciu Sanatórium Tatranská Kotlina. Rozsah poskytovanej liečebnej starostlivosti ostal zachovaný, ale vzhľadom na redukovaný počet zmluvných kvót pacientov zo strany zdravotných poisťovní, začalo zariadenie poskytovať svoje odborné a rehabilitačné služby aj pre samoplatcov a kúpeľných hostí. Rôzna úroveň ubytovania – od apartmánov cez hotelové ubytovanie až po turistický štandard, rôznorodé služby a dlhoročné skúsenosti personálu spojené s kreativitou, vytvárajú v našom zariadení skutočnú oázu zdravia a pohody.

Zariadenie poskytuje okrem komplexnej lekárskej diagnostiky aj komplexné laboratórne vyšetrenia a súbor rehabilitačných procedúr. Pre klientov je k dispozícii aj relaxačný bazén, sauna, vírivka, telocvične, posilňovňa, biliard, požičovňa bicyklov a iné. Na recepcii je možné uzavrieť aj poistenie do hôr.

Exkluzivitou zariadenia je okrem zachovalého prírodného prostredia aj speleoterapia – dýchacie cvičenie v neďalekej Belianskej jaskyni. Takéto cvičenie v jaskyni urýchľuje liečenie a priaznivo pôsobí na organizmus v ktoromkoľvek veku. Stála teplota vzduchu, vysoká vlhkosť a sterilné prostredie bez alergénov majú pozitívny vplyv na aktuálny zdravotný stav zároveň priaznivo vplývajú aj na imunitný systém pacientov. Cvičenie je najefektívnejšie pre pacientov s bronchiálnou astmou a alergickou rinitídou a je doslova jediným azylom pre ľudí s peľovou alergiou. Prínosom pre klientov je aj novinka v terapii sennej nádchy – Rhinolight. Ide o klinicky overenú metódu – fotoliečbu sliznice nosa pomocou svetla špeciálneho zloženia. Aplikuje sa pár minúť každý druhý deň a s touto terapiou máme vynikajúce výsledky.

V rámci voľnočasových aktivít môžu klienti v areáli využívať aj vonkajšie multifunkčné ihrisko, a zároveň k skvalitneniu služieb nemalou mierou prispeje aj cyklochodník priamo z Tatranskej Kotliny do Spišskej Belej v dĺžke 12 km, ktorý bude dobudovaný do konca septembra roku 2010. Medzi adrenalínové aktivity v neposlednom rade patrí aj SPIDER PARK v blízkosti areálu sanatória, do ktorého majú naši klienti vstup s výraznou zľavou. Tí, čo preferujú oddych v zimnom období, využívajú blízkosť kvalitných lyžiarskych stredísk v neďalekej Bachledovej doline a Ždiari.

Medzi vyhľadávané pobyty patria wellness a relaxačno-liečebné pobyty, seniorské a rekondičné pobyty, lyžiarske a školské pobyty, firemné akcie a podujatia. Kúpele si zakladajú na dobrej komunikácii s klientom a otvorenej atmosfére, aby všetci cítili, že sú v priateľskom prostredí.

Procedúry:

Pacientom s diagnózami Asthma bronchiale, CHOCHP a pacientom po prekonaní COVID pneumónie je potrebné absolvovať rehabilitačný program respiračnej fyzioterapie v ústavných alebo kúpeľných zariadeniach pod vedením fyzioterapeutov vyškolených v pľúcnej rehabilitácii.

Procedúry pľúcnej fyzioterapie:

Individuálna fyzioterapia – nácvik správneho dýchania, úprava nesprávnych stereotypov dýchania, nácvik huffingu

Hygiena horných a dolných dýchacích ciest, výplachy nosohltana, inhalácie, PEP systém, techniky kontroly kašľa

Skupinová rehabilitácia – Nordic walking

Škála fyzikálnych i balneologických procedúr, masáže, u ľahších foriem tiež speleoterapia – cvičenie v jaskyni

Špeciálne uvoľňovanie skrátených dýchacích svalov + iné nácviky slúžiace k zvýšeniu vitálnej kapacity pľúc

Komplexné informácie nájdete na www.santk.sk

Zdroj: Sanatórium Tatranská Kotlina