Vrcholové zážitky

Slnečné žiarenie

V období stále narastajúceho záujmu o zdravý životný štýl a prírodné metódy liečby sa častejšie obraciame k lokalitám, kde spojenie čistého vzduchu, panenskej prírody a slnečného žiarenia vytvára ideálne podmienky pre príjemnú terapiu. Takým miestom je aj región Vysoké Tatry, kde vysokohorské slnko hrá kľúčovú rolu v celkovom procese liečby a regenerácie. Tak tomu bolo v histórii, no ani dnes sa význam tatranského vzduchu a lúčov slnka na zdravie nemení. 

Vysokohorské slnko je jednou zo zložiek klimatoterapie. Počas obdobia inverzie sa vo vyšších polohách teplota zvyšuje a s ňou aj počet slnečných dní. Tento fenomén neunikol ani pozornosti doktora a klimatológa Mikuláša Szontágha, ktorý založil Nový Smokovec. História liečby na čistom tatranskom vzduchu v spojení s hrejivými slnečnými lúčmi sa počas minulých rokov praktizovala aj vo všetkých sanatóriách a kúpeľných domoch Vysokých Tatier. Aj keď sa lekárske postupy a technológie zmenili, účinky tatranského vzduchu a horského slnečného žiarenia zostávajú nemenné.

Zdroj: Martin Maličký

Prírodné tatranské slnko nesie so sebou antibakteriálne účinky, ktoré prispievajú tvorbe krvných buniek a zlepšujú svalovú výkonnosť. Dávkované v správnom množstve má slnko aj pozitívny vplyv na pokožku. Zlepšuje hojenie rán, upokojuje mastnú pleť a dokáže ovplyvniť aj rôzne alergické reakcie. Okrem toho v slnečných lúčoch obsiahnutý vitamín D prispieva k celkovému duševnému blahobytu, pôsobí proti depresiám a napĺňa organizmus dobrou náladou.

Nie je teda prekvapením, že ľudia hľadajú príležitosť na regeneráciu, liečbu a posilnenie zdravia práve v regióne Vysoké Tatry. Historicky potvrdená účinnosť tatranského vzduchu a horského slnečného žiarenia v procese liečby a regenerácie nezostáva iba minulosťou, ale je stále prítomná v súčasnosti. Vysoké Tatry tak neponúkajú len scénickú krásu, ale aj prirodzenú terapeutickú silu či dôvod na úsmev.