Čo robiť, vidieť a navštíviť v regióne Vysoké Tatry, ak máte len 2-3 dni? S týmto itinerárom sa v regióne rozhodne nudiť nebudete. Poďme na to.
Odvezte sa do regiónu Vysoké Tatry električkou z Popradu. Rýchla, pohodlná a ekologická. Jeden spiatočný lístok z Popradu na Štrbské Pleso stojí 4 eur/os., z Popradu do Starého Smokovca 3 eur/os. a z Popradu do Tatranskej Lomnice takisto 3 eur/os. Alebo si kúpte 24-hodinový lístok za 4 eur/os., či 72-hodinový za 8 eur/os. Lístky si pohodlne kúpite na železničných staniciach alebo on-line.
Prázdniny v regióne Vysoké Tatry začnite prehliadkou kostola sv. Egídia s výstupom na vežu, návštevou Spišskej Soboty a oddychom v aquaparku AquaCity v Poprade.
Kostol sv. Egídia stojí na Nám. sv. Egídia v centre Popradu. Kostol postavili už koncom 13. storočia. Zaujme súborom stredovekých nástenných malieb z 1. polovice 14. storočia. Paradoxne, jedným z najlepšie zachovaných výjavov je motív Pekla. Videli ste už niekedy klenby kostola zhora? Lebo počas výstupu do veže nahliadnete aj do podkrovia kostola. Po zdolaní 89 schodov sa vám z výšky 26 m naskytne úchvatný výhľad na Poprad, Tatry, Kozie chrbty, ale aj Levočské vrchy. Večer námestia ožíva vďaka výnimočnej vianočnej výzdobe a stánkom s voňavým punčom.
Z centra mesta sa presuňte do Spišskej Soboty. Tá je od 1. januára 1946 mestskou časťou Popradu. Pôvodne bola samostatným mestečkom, ktorého 1. písomná zmienka sa datuje do roku 1256. Dominantou námestia, ktoré je mestskou pamiatkovou rezerváciou (1950), je kostol sv. Juraja. Hlavný oltár sv. Juraja pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. Kostol v roku 2008 navštívila britská kráľovná Alžbeta II. s manželom princom Filipom. S kostolom susedí renesančná zvonica. Na námestí uvidíte barokovú Immaculatu, klasicistickú radnicu a meštianske domy. V južnej časti zástavby sa nachádza pobočka Podtatranského múzea v Poprade, ktorá je ale momentálne (zima 2022/2023) zatvorená.
Aquapark AquaCity Poprad sa rozkladá v mestskej časti Spišská Sobota 1 km/12 min. pešo severovýchodne od centra mesta. Moderný aquapark ponúka najväčšie wellness centrum na Slovensku.
Večer si dokonale oddýchnete vo Fire & Water Wellness & Spa. Vyskúšajte všetky sauny, ktoré ponúka. Klasickú fínsku, bylinkovú, eukalyptovú, soľnú, …Určite si niektorú z nich obľúbite. Vyskúšajte niektorý zo saunových ceremoniálov, ktoré prebiehajú štyrikrát denne. Po saunovaní sa zase schlaďte v Snežnej jaskyni. Tí odvážnejší môžu vyskúšať aj arktický bazén. Potom si oddýchnite v relaxačnom bazéne, vírivke a na ležadlách v oddychových miestnostiach.
Vedeli ste, že voda v termálnych bazénoch pramení z hĺbky 1 300 m a obsahuje viac ako 20 rôznych minerálov, ktoré priaznivo pôsobia na zdravie človeka? Pomáha pri problémoch s pohybovým a dýchacím ústrojenstvom, krvnom obehu, nervovej sústave a má aj priaznivé kozmetické účinky.
Po wellnesse si môžete oddýchnuť vo vnútornom termálnom bazéne Blue Diamond, napr. s pohárom Pink Gin Tonic v ruke. Výhodou je, že nemusíte nosiť peniaze so sebou, ale všetko uhrádzate náramkovým čipom na ruke. Pobyt v AquaCity Poprad môžete ukončiť v bublinkách bazénov Blue Sapphire.
Vodopád Skok je zo Štrbského Plesa naozaj len na skok. Prednedávnom tu vyrástla nová vyhliadková veža Tatras Tower a po obede určite padne vhod prechádzka okolo plesa.
Od 1. novembra do 14. júna prebieha vo Vysokých a Belianskych Tatrách zimná uzávera vybraných turistických chodníkov. Dostanete sa ale ku takmer všetkým vysokohorským chatám (výnimkou je Chata pod Rysmi) a do nižších polôh. Vyberte sa na nenáročnú túru ku vodopádu Skok.
Trasa začína na stanici električky a zubačky (Štrbské Pleso, TEŽ; 1 325 m n. m.). Asi 600 m/10 min. pešo pôjdete do kopca na rázcestie Pred Heliosom. Odtiaľ už budete sledovať stále len žltú značku (4,4 km; stúpanie 410 m; klesanie 0 m). Trasa najprv vedie cez športový areál, potom okolo lanovky na Chatu pod Soliskom, až kým nevojdete do lesa a z neho do pásma kosodreviny. Asi po 1,5 h sa pred vami objaví vodopád Skok (1 760 m n. m.), ktorý je majestátny aj v zime.
Od vodopádu Skok takmer po rázcestie Pred Heliosom už budete len zostupovať. Vzdialenosť 4,4 km prejdete za 1 h a 5 min. Na trase môžete natrafiť na pár zľadovatelých úsekov.
Vyhliadková Veža snov Tatras Tower sa nachádza južne od skokanských mostíkov a lyžiarskeho areálu. Veža poskytuje naozaj dych berúci výhľad na Štrbské Pleso a jeho okolie. Len si to na jej vrchol vo výške 53 m treba pekne vyšľapať. Z veže dokonca dovidíte až na vodopád Skok.
Vstupenky si môžete kúpiť v pokladni alebo on-line. Tá je cenovo výhodnejšia, po príchode ku veži nemusíte čakať v rade pri pokladni, lebo na vežu vás pustia samostatným vchodom. Po vstupe turniketom môžete na veži stráviť 2 hodiny. Vstupenku si uschovajte až do konca návštevy, lebo ju budete potrebovať aj pri východe. Na vrchole veže môžu tí odvážnejší vyskúšať adrenalínové zážitky v podobe pochôdznej siete vo výške 43 m alebo presklenej lávky vo výške 50 m.
Z vrcholu veže naspäť dole môžete zostúpiť pešo, alebo sa spustiť na tobogáne. Tobogán nie je v prevádzke, ak je vonkajšia teplota vzduchu nižšia ako 5 oC. Lístok na tobogán si kúpite len v pokladni.
Priamo na úpätí veže začína 8 tratí pre klasický a voľný bežecký štýl, ktoré tvoria Areál bežeckého lyžovania Snow. Ak nemáte vlastný bežkársky výstroj, v areáli vám ho požičajú. A keby sa niečo pokazilo, nájdete tu aj servis lyží a snowboardov.
Povinnou jazdou pri návšteve Štrbského Plesa je prechádzka okolo Štrbského plesa. Celá trasa má 2,5-3 km a pokojnou chôdzou vám zaberie asi 30-40 min. Z chodníka sa vám naskytnú typické pohľady na okolité kopce, zastavte sa pri niekoľkých informačných tabuliach o histórii, faune a flóre plesa alebo si zacvičte na jednotlivých stanovištiach. A zhlboka dýchajte. Veď práve kvôli tomu tu cestujú návštevníci už vyše 100 rokov.
Výhodou Starého Smokovca a jeho okolia je, že na malom území tu toho uvidíte veľmi veľa. Hrebienok, Bilíkova chata, Studenovodské vodopády, Rainerova chata, Zamkovského chata, Tatranský ľadový dóm, Tatry vnútri a takto by sme mohli pokračovať až do rána.
Prvý úsek cesty (2,5 km/55 min.; stúpanie 280 m; klesanie 0 m) začnete na zelenej turistickej značkovanej trase (TZT) v Starom Smokovci (995 m n. m.) smerom na Hrebienok (1 275 m n. m.). Z Hrebienka už budete pokračovať len po červenom chodníku cez rázcestie Nad Rainerovou chatou až na Zamkovského chatu, rázcestie (1 460 m n. m.). Odtiaľ je to ku chate naozaj čo by ste len kameňom dohodili. Trasa má dĺžku 3 km a výstup vám zaberie asi 1 h (stúpanie 230 m; klesanie 45 m). V zime sa po tomto chodníku ide dokonca ešte lepšie ako v lete, lebo sneh vyplnil všetky prázdne miesta medzi kameňmi a krásne celý chodník vyrovnal.
Na chate vám odporúčame urobiť si menšiu prestávku, zahriať sa pri šálke horúceho čaju z tatranských byliniek a pokračovať buď vyššie po zelenej na Téryho chatu, vrátiť sa na rázcestie a odtiaľ pokračovať ďalej po červenej na Skalnaté Pleso alebo sa po červenej vrátiť naspäť na Hrebienok. Vráťte sa naspäť, ale len po rázcestie Nad Rainerovou chatou (1,7 km/30 min.; stúpanie 25 m; klesanie 180 m).
Na rázcestí odbočte doľava a sledujte modrú značku. Uvidíte Rainerovu chatu a niekoľko Studenovodských vodopádov. Trasa nemá ani kilometer a zaberie vám asi len 15 min. Pred Rainerovou chatou vyrastie každú zimu betlehem zo snehu. Posledný úsek cesty (zelená TZT) spája Vodopády Studeného potoka (1 240 m n. m.) a Hrebienok (1,1 km/25 min.; stúpanie 75 m; klesanie 40 m). Vodopády nezamŕzajú ani v zime, takže môžete obdivovať ich silu. Na záver cesty pred Hrebienkom budete prechádzať okolo Bilíkovej chaty.
Keď vám na Hrebienku odišla pred očami pozemná lanovka, môžete si počkať na ďalšiu, ísť pešo alebo si požičať sánky. Na podstránke Sánkovačka na Hrebienku nájdete všetky potrebné informácie vrátane počasia.
Neodmysliteľnou zimnou atrakciou je Tatranský ľadový dóm, ktorý na Hrebienku vytesali z ľadu už po jedenástykrát. Tento rok pripomína Westminister Abbey. Všetky potrebné informácie vrátane prevádzkovej doby a podujatí v dóme nájdete na podstránke Tatranský dóm.
Aby bola vaša návšteva regiónu Vysoké Tatry kompletná, okrem Tatier vonku absolvujte prehliadku digitálnej galérie Tatry vnútri. Ide o spojenie unikátnej tatranskej prírody a najmodernejších technológií. Prehliadku začnete filmom o tatranskej prírode. Zablúďte do svištej nory, v ktorej vzniknú skutočne vtipné fotografie. Na veľkej dotykovej obrazovke si pozrite video o polohe Tatier a dozveďte sa o histórii mesta Vysoké Tatry.
Aby ste v expozícii zapojili naozaj všetky zmysly, nechýbajú vône rôznych tatranských rastlín. Sluch využijete pri rozhovoroch s horskými záchranármi a horským vodcom. Highlight-om expozície je virtuálna realita z vrcholu Lomnického štítu. Na okuliaroch sa vám zobrazí hneď niekoľko záberov z 2. najvyššieho vrchu Tatier. Celá expozícia je interaktívna a vhodná predovšetkým pre rodiny s deťmi.
Vedeli ste, že Vysoké Tatry ukrývajú 52 tatranských unikátov? Len v Skalnatej doline sa nachádza až 17 takýchto unikátov. Tatranské unikáty, to sú miesta poznané i nepoznané. Okolo niektorých chodíme pravidelne, iné vidíme prvýkrát. Spoznajte na začiatok aspoň 10 z nich.
Visutá lanová dráha na Skalnaté pleso (1 755 m n. m.) cez medzistanicu Štart (1 165 m n. m.) začína v stredisku Tatranská Lomnica (850 m n. m.), ktoré je časťou mesta Vysoké Tatry. Lanovka sa nachádza v severozápadnej časti lokality (1 km/15 min. pešo západne od autobusovej stanice). Len 300 m/4 min. pešo severovýchodne od dolnej stanice lanovky je infocentrum a pokladňa, v ktorej si kúpite lístok na lanovku.
Po medzistanicu štart vás vyvezie historická 4-miestna kabínová lanovka, ktorá na tejto trase premáva už od roku 1973. Na medzistanici prestúpite do modernej 15-miestnej kabínovej gondoly. Cesta lanovkou trvá asi 20 minút. A prečo lanovku zaradili medzi tatranské unikáty? Výstavba lanovky prebiehala v 30. rokoch 20. storočia. Už v čase svojho vzniku získala niekoľko prvenstiev:
Tieto unikáty prekonala až v roku 1955 lanovka v známom francúzskom lyžiarskom stredisku Chamonix. Kabínové lanové dráhy pre peších turistov a lyžiarov z Tatranskej Lomnice na Štart a zo Štartu na Skalnaté pleso premávajú každý deň od 8.30-14.40 h hore a od 8.30-15.30 h dole.
Vedeli ste, že hĺbka Skalnatého plesa sa mení vplyvom prirodzených činiteľov i činnosťou ľudí? Počas jari, keď sa v Tatrách topí sneh, ale aj počas leta, bohatého na zrážky, môže mať hĺbku až 4,5 m. Počas suchých dní vysychá a takmer zaniká. Posledná zima síce bola bohatá na zrážky, ale Skalnaté pleso takmer úplne zaniklo. Počkajte si na jar, kedy sa opäť naplní vodou.
Skalnatá chata stojí na tatranskej magistrále (červená turistická značkovaná trasa) na úseku zo Zamkovského chaty na Skalnaté pleso. Od plesa je vzdialená len 300 m/4 min. pešo južne. Skalnatá chata má najdlhšiu tradíciu v poskytovaní občerstvenia, stravy a ubytovania v Skalnatej doline. História chaty sa začala písať v roku 1841, keď 4 sliezski turisti obmurovali priestor pod previslou skalou. Na podnet Uhorského karpatského spolku v roku 1915 upravili provizórne priestory na útulňu. V roku 1932 prevzal útulňu Klub českolovenských turistov. Odvtedy sa chata stala celoročne prevádzkovanou chatou. Najnovšie poskytuje i ubytovanie. Doprajte si na chate šálku horúceho bylinkového čaju.
Observatórium postavili v 30. rokoch 20. storočia súčasne s lanovkou. Prvé astronomické pozorovanie Slnka bolo 19. septembra 1943. Pracovníci observatória objavili v rokoch 1946-1959 18 nových komét. Od roku 1962 sa z observatória pozoruje aj slnečná koróna (vonkajšia vrstva slnečnej atmosféry). Momentálne využívajú pracovníci na svoju prácu 2 ďalekohľady, ktoré slúžia na pozorovanie jasnosti a polohy hviezd, komét a asteroidov. Eleanor F. Helinová spolu s Schelte J. Bus pomenovali po observatóriu Skalnaté pleso malú planétu (2619), ktorú objavili v austrálskom observatóriu v júni 1979. Observatórium nie je verejnosti prístupné.
Lomnický štít (2 634 m n. m.) je 2. najvyšším samostatným štítom Vysokých Tatier. Taktiež je jediným štítom, ktorý je dostupný lanovkou. Tá od roku 1940 slúžila najprv pracovníkom meteorologickej stanice a od roku 1947 aj širokej verejnosti. V minulosti ho považovali za najvyšší štít Vysokých Tatier. Vďaka meraniam v 19. storočí sa zistilo, že najvyšším vrcholom Vysokých Tatier je Gerlachovský štít. Observatórium na Lomnickom štíte je najvyššie položené na Slovensku. Taktiež sa tu nachádza najvyššie položená prírodná botanická záhrada v Európe.
Sídli tu dokonca jediné zastúpenie Slnka na svete v podobe symbolického veľvyslanectva Slnka, ktoré má i svoju vlastnú vlajku. Na štít sa dostanete lanovkou alebo pešo s horským vodcom. Visutá lanová dráha pre peších turistov zo Skalnatého plesa na Lomnický štít premáva od 9.00-14.00 hore a od 9.10-15.10 h dole.
Vedeli ste, že v Tatranskej Lomnici sa nachádzajú ďalšie 3 tatranské unikáty:
Viac informácií o tatranských unikátoch nájdete na www.tatranskeunikaty.sk
Autor článku a fotografií: © Ing. Adam Vanečko, Blog: https://adamvaneckotraveller.sk/
Vyberte sa za horským tatranským slnkom a nechajte svoje telo i myseľ zregenerovať krásnymi výhľadmi. Nechajte sa očariť jednoduchým nádychom. Dokonalo čistý vzduch s aktívnym pohybom rozmazná každú bunku vášho organizmu.
Užite si dokonalé spojenie vysokohorskej klímy doplnenej o wellness procedúry. Rozmanité vône sáun a masáži, ktorých základ tvorí tatranský les a byliny navodia ten správny relax. Nechajte teplé bazény či horúce vírivky rozmaznávať vaše telo i myseľ.
Objavte nové i tradičné gastronomické zážitky priamo pod Vysokými Tatrami v regióne, kde sa liečivá sila prírody pôsobí na každom kroku. Neváhajte a ochutnajte región Vysokých Tatier a jeho kulinárske špeciality, sladké pokušenia a nápoje vysokej kvality.